Psycholog/Psychoterapeuta nastolatków
Wiek dojrzewania to wielkie wyzwanie rozwojowe.
W czasie nastoletnim u człowieka rozwija się tożsamość, rodzą się pytania dotyczące samego siebie i świata wokół niego. Naturalne jest, że są sprawy, o których młodej osobie niezręcznie jest rozmawiać z rodziną, a gabinet psychologa czy psychoterapeuty może stać się bezpieczną przestrzenią do omówienia trudnych, niewygodnych, wstydliwych tematów.
Nastolatek dąży do niezależności. W relacji nastolatek-terapeuta zapewniamy mu pełną autonomię i poczucie bezpieczeństwa. Kontrolę nad procesem terapeutycznym zyskuje nastolatek, a nie rodzic/opiekun czy terapeuta. To nastolatek określa nad czym chce pracować, co jest dla niego ważne, o czym chce rozmawiać.
Terapeuta zachowuje tajemnicę zawodową, a jedynym odstępstwem od tej reguły są stany bezpośredniego narażenia życia i zdrowia.
Podstawą udanej terapii jest nawiązanie relacji między terapeutą a nastolatkiem. Kiedy nastolatek nie chce brać udziału w terapii, a rodzic widzi taką konieczność, proponujemy spotkania konsultacyjne, po których nastolatek podejmie decyzję co dalej.